Jak chronić się przed słońcem – trzy skuteczne propozycje

07.05.2024 r.

Lato to czas relaksu na świeżym powietrzu, ale również okres, kiedy nasza skóra jest szczególnie narażona na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Bez odpowiedniej ochrony, nasza skóra może ulec oparzeniom, a długotrwałe narażenie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, włączając w to raka skóry. Ekspert Kliniki Prusa 23 Medical Clinic, lek. med. Piotr Glanowski, specjalista dermatologii, podkreśla konieczność stosowania właściwej ochrony przeciwsłonecznej. Oto trzy skuteczne propozycje, jak chronić się przed słońcem oraz dlaczego warto to robić.

Stostuj kremy z filtrem UV

Kremy z filtrem UV to podstawowy element ochrony przeciwsłonecznej. Wybieraj produkty o wysokim SPF, które zapewniają skuteczną ochronę przed zarówno promieniowaniem UVA, jak i UVB. Regularne stosowanie kremów z filtrem chroni skórę przed poparzeniami, przedwczesnym starzeniem się oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia raka skóry.

Unikaj słońca w godzinach największeg promieniowania

Promieniowanie słoneczne jest najintensywniejsze między godziną 10:00 a 16:00. W tym czasie staraj się unikać bezpośredniego przebywania na słońcu. Jeśli to możliwe, zalecamy pozostawanie w cieniu lub przebywanie w pomieszczeniach.

Ubieraj się odpowiednio

Odpowiednia odzież stanowi dodatkową warstwę ochrony przed słońcem. Wybieraj luźne, przewiewne ubrania wykonane z materiałów o gęstym splocie, które absorbują promieniowanie UV. Nakryj głowę kapeluszem o dużej rondzie, a oczy zabezpiecz okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV.

Dlaczego warto chronić się przed słońcem? Ekspert lek. med. Piotra Glanowskiego podkreśla:

Nadmierne narażenie na promieniowanie słoneczne może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, włączając w to oparzenia słoneczne, przedwczesne starzenie się skóry oraz ryzyko zachorowania na raka skóry. Stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, takiej jak kremy z filtrem UV, unikanie ekspozycji w godzinach największego nasilenia promieniowania oraz ubieranie się odpowiednio, jest kluczowe dla zachowania zdrowej skóry i zapobieżenia poważnym schorzeniom skórnym.

Dbałość o właściwą ochronę przed słońcem nie tylko zapewnia nam komfort i atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim jest kluczowa dla zachowania zdrowia skóry. Pamiętajmy więc o regularnym stosowaniu kremów z filtrem UV, unikaniu nadmiernego nasłonecznienia i odpowiednim ubiorze, aby cieszyć się latem w zdrowiu i komforcie. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub problemów ze skórą, zawsze warto skonsultować się z dermatologiem. Klinika Prusa 23 Medical Clinic w Nowym Sącz oferuje kompleksową opiekę dermatologiczną dla Twojego zdrowia i piękna skóry.